Kopalnie Marange w Zimbabwe zostały splądrowane

Diamenty warte co najmniej $2 miliardy zostały skradzione.

Grupa Partnership Africa Canada (PAC) nazwała to wydarzenie; … największym splądrowaniem kopalni diamentów od czasów Cecil’a Rhodes’a”. ( Mowa tu o największym magnacie wydobycia minerałów w kolonialnej Afryce)

Wełdług niepotwierdzonych źródeł pieniądze otrzymane ze skradzionych diamentów miały trafić do przedstawicieli reżimu Zimbabwańskiego, międzynarodowych handlarzy diamentów oraz kryminalistów. Przedstawiciele reżimu dementują oskarżenia PAC jako „ kompletnie fałszywe”.

Pola Diamentowe Marange, Zimbabwe

Raport, o nazwie – „ Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” czyli – Chciwość i Korupcja w Zimbabwańskich Polach Diamentowych w Marange,” został opublikowany przez grupę PAC w czasie gdy odbywała się Konferencją rządu Zimbabwańskiego na temat Handlu Diamentami w słynnych Victoria Falls. Podczas tej konferencji Prezydent Mugabe ogłosił ze rząd Zimbabuański zobowiązuje się do przestrzegania międzynarodowych praw dotyczących wydobycia diamentów, ich przechowania i handlu.

Kimberly Process, grupa nadzorująca przemysł diamentowy, usunęła wcześniejszą blokadę na handel Zimbabwańskimi Diamentami w 2011. Decyzję tą poparły wcześniej przedstawiciele USA i EU. Blokada ta zostały nałożona w 2009, po tym jak dotarły do KP informacje że wysocy rangą oficerowie wojska reżimu Zimbabwe czerpią olbrzymie korzyści z handlu diamentami. Stwierdzono stosowanie w Marange łamanie praw człowieka a także licznych zabójstw.

PAC potwierdziło że poziom „nielegalności” na Polach Marange był „ niewyobrażalny”. W Czerwcu, Tendai Biti, Minister Finansów ogłosił , że z przemysłu diamentowego uzyskano dochód 46 mln usd chociaż spodziewano się 600 milionów. Tą rozbierznośc znawcy rynku diamentowego komentują jako wyraz olbrzymiej korupcji we władzach Reżimu Zimbabwańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook


sześć × 3 =