Diament Archduke Joseph (Arcyksiąże Józef) został sprzedany na aukcji za 21.5 milionów dolarów, ustalając kolejny rekord cenowy.

Genewa – We wtorkowy wieczór 13 listopada 2012 roku na aukcji domu aukcyjnego Christie’s został wylicytowany diament Archduke Joseph za prawie 21 i pół miliona dolarów. Tym samym ustalając nowy światowy rekord ceny jaką osiągną karat bezbarwnego diamentu potocznie nazywanego białym.

Archduke Joseph w pełnej okazałości

Archduke Joseph był pierwszym z dwóch licytowanych podczas tamtego listopadowego tygodnia w Genewie diamentów „nie z tego świata”. W środę inny dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na aukcje wyjątkowo rzadki ozdobny granatowy diament w szlifie briolette o masie 10.48 karata.

Aukcja Christie’s odbyła sie w 5 gwiazdkowym hotelu, leżącym na eleganckim wybrzeżu szwajcarskiego jeziora.

Archduke Joseph został sprzedany za 21.5 $ – jest to znacznie powyżej oczekiwanych 15 milionów dolarów i trzykrotnie więcej niż cena jaką zapłacił za niego jego poprzedni właściciel prawie dwie dekady temu!!!

Diament mający 76.02 karata z doskonałym kolorem i bez skaz wewnętrznych pochodzi z dawnych kopalń Golconda w Indiach.

76.02 ct diamentu z profilu

Sprzedawca Alfredo J. Molina, prezes firmy jubilerskiej Black, Star & Frost z Kalifornii powiedział, ze  na aukcji było dwóch klientów licytujących kamień i że jest bardzo zadowolony z przebiegu i rezultatu aukcji.  Molina powiedział również, że nabywca diamentu chce pozostać anonimowy i że zamierza podarować diament muzeum.

“To świetna cena za kamień tej jakości” powiedział Molina w wypowiedzi dla The Associated Press. “Jest jedyny w swoim rodzaju więc to tak jakby zapytać: Czy jesteś zadowolony, że sprzedajesz Mona Lise?’ lub: jak czujesz się sprzedając Diament Hope? (najsłynniejszy niebieski diament na świecie) – to kwestia popytu i podaży oraz realiów rynkowych, a kamień został sprzedany za naprawdę wysoką cenę”.

Diament Archduke Joseph nazwany tak po Arcyksięciu Austrii Józefie Auguście, prawnuku cesarza rzymskiego i francuskiego króla, który przekazał diament swojemu synowi Arcyksięciu Josephowi Francis, an ten nastepnie umieścił go w bankowym skarbcu. Następnie sprzedał diament anonimowemu nabywcy, który trzymał go w sejfie podczas drugiej wojny światowej. Diament ujrzał ponownie światło dzienne podczas aukcji w Londynie w 1961 roku , następnie pojawił się ponownie na aukcji Christie’s w Genewie w 1993 roku gdzie został sprzedany za sześć i pół miliona dolarów.

Archduke Joseph sprzedany za blisko 21.5 miliona $

Nie był to jedyny mega-diament licytowany na historycznej już aukcji, która odbyła się w hotelowej sali pełnej zamożnych oferentów.  Ponad rzędem trzech żyrandoli, uczestnicy chętnie „szturmowali” diamenty jednocześnie próbując konkurować z oferentami z całego świata, deklarując ceny pracownikom domu aukcjnego Christie’s znajdującym się po obu stronach sali.

Ale być może licytujący nie byli całkowicie odporni na surowy klimat finansowy panujący w tej części Europy. Dwa duże diamenty nie zostały sprzedane tego wieczoru 13 listopada 2012 roku.

Żółty diament ważący 70.20 karata nie został sprzedany ponieważ oferowana suma była poniżej ceny minimalnej.

Różowy diament o wadze 12.15 karata też nie znalazł swojego nabywcy ponieważ analogicznie – oferowana suma była dużo niższa ceny minimalnej.

Archduke Joseph dołącza do długiej listy innych wspaniałych diamentów sprzedanych podczas aukcji w Genewie.

w oparciu o artukuły prasowe: reuters.com, huffingtonpost.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook


3 × = dziewięć