EFEKT KAMELEONA – ZMIANA KOLORU ZACHODZĄCA W RÓŻOWYCH DIAMENTACH SPOWODOWANA NAŚWIETLANIEM ULTRAFIOLETEM

Na ten moment, naturalne różowe diamenty należą do najbardziej wartościowych ze wszystkich kamieni szlachetnych.

Podczas międzynarodowych aukcji słynhych domów aukcyjnych takich jak Christie’s czy Sotheby’s różowe diamenty obok intensywnie niebieskich regularnie osiągają ceny setek tysięcy dolarów za karat. A różowe diamenty oprócz tego, że osiągają najwyzsze ceny to należą do najbardziej pożądanych.  Słynne aukcje australijskiej kopalni Argyle różowych diamentów nazywane „Pink Tenders” odgrywają znaczącą rolę na światowym rynku kolorowych diamentów. Kopalnia ta corocznie dostarcza ograniczoną liczbę kamieni o zdumiewających i zachwycających oraz wyjątkowo unikalnych kolorach od purpurowo-różowego do brązowo różowego.

Bardzo rzadko wydobywane są także kamienie o purpurowo-czerwonym kolorze.

Do dziś do końca nie wiadomo co dokładnie wywołuję różowy kolor w diamentach. Generalnie zakłada się, iż jest on wywołany zjawiskiem nazywanym deformacją plastyczną struktury krystalicznej diamentu, którym poddany jest kamień przez potężne siły natury głęboko pod powierzchną ziemi.

Ta deformacja kryształu może być widoczna przy użyciu dwóch filtrów do polaryzacji krzyżowej.

Na tym zdjęciu dokładnie widać, że kolor różowy jest skoncentrowany w kilku obszarach kamienia.

Na tym zdjęciu widać deformację struktury krystalicznej dzięki użyciu filtrów polaryzacji krzyżowej – zbieżność pomiędzy zonalnością koloru i rozłożeniem wzorca zniekształceń jest oczywista.

 Porównanie obydwu powyższych fotografii ujawnia bliską relację pomiędzy strefowym występowaniem (zonalnością) koloru a deformacją sieci krystalicznej.

Podobna relacja pomiędzy kolorem a deformacją plastyczną może być również widoczna w brązowych diamentach które są podstawowym produktem kopalni Argyle.

Różowe diamenty posiadają niezwykłe właściwości, które nie są powszechnie znane. Kiedy kamienie te naświetlane są silnym światłem ultrafioletowym, zmienia się ich kolor – odcień różowy powoli zamienia się w brązowy.

Efekt ten ilustrują poniższe zdjęcia – różowe diamenty z Argyle pokazane są przed i po naświetleniu silnym krótkofalowym światłem UV.

Na zdjęciach widać, że kolor przeszedł znacznie w brąz po naświetleniu. Ważne jest to aby wziąć pod uwagę, iż zdjęcia zrobione były w identycznych warunkach oświetlenia i otoczenia.

Kiedy źródło światła UV zostało wyłączone, kamienie powoli powróciły do swojego oryginalnego różowego koloru, a po odpowiednio długim okresie kolor ten uzyskał wyjściowy naturalny odcień i barwę całkowicie.

Zmiana koloru wywołana w australijskich różowych diamentach – kolor w normalnym, dziennym świetle

Zmiana koloru wywołana w australijskich różowych diamentach – po 15 minutach naświetlania krótkofalowym UV (254 nm) diamenty zmieniły barwę na brązową

Zmiana koloru była przebadana w laboratorium Wysokiej Rady Diamentów w Antwerpii.

Cecha zmiany kolory pod wpływem promieniowania UV jest bez watpienia spowodowana przez elektroniczną strukturę defektów kryształu – zonalości stref koloru – które sa podłożem pochodzenia różowego koloru w diamentach.

Efekt zmiany koloru jest bardziej widoczny przy krótkofalowym napromieniowaniu UV niż przy długofalowym.

Szybkość i intensywność zmiana koloru jest różni się w przypadku każdego kamienia.

W niektórych przypadkach zmiana koloru może być nawet spowodowana przez normalne oświetlenie – różowy diament zmienia wtedy barwę na brązową kiedy jest wyeksponowany na światło dzienne – natomiast,  jeśli przechowywany w ciemnym pomieszczeniu – na przykład sejfie, wraca do różowego – podobnie jak w przypadku „standartowych” oliwkowych diamentów kameleonów.

I termin ten, czyli: diament kameleon – jest potocznie używany i znany od jakiegoś czasu na rynku diamentowym. Kamienie te są wyjątkowe i niezmiernie rzadkie – jako okazy, które zmieniają kolor w zależności od oświetlenia. Czas jaki poszczególny kamień potrzebuje aby powrócić do oryginalnego koloru także różni się w przypadku każdego z nich. Proces ten może być przyśpieszony przez stopniowe i delikatne podgrzewanie w temperaturze około 250 stopni Celcjusza.

W przypadku standartowego certyfikowania pochodzenia koloru diamentu, oceniana jest zarówno fluorescencja w długo i krótko-falowym promieniowaniu UV.

W świetle powyższych faktów ewentualnego wpływu promieniowania ulltarfioletowego na barwę kamienia laboratorium Wysokiej Rady Diamentów w Antwerpii (HRD Antwerp) determinuje kolor i jego pochodzenie przed testami na fluorescencję w obecności promieniowania UV.

 

w opraciu o rozmowy i materiały udostępnione przez J.V Royen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook


+ 8 = piętnaście