Różowe Diamenty Z Argyle

MARKA ARGYLE PINK DIAMONDS

Argyle Pink Diamonds współpracuje z Rio Tinto Diamonds.

Rio Tinto Diamonds jest częścią Rio Tinto Group – jedną z wiodących na świecie firm wydobywczych. Należą do niej kopalnia Argyle w Australii, kopalnia Diavik w Kanadzie oraz kopalnia Murowa w Zimbabwe. To w kopalni diamentów Argyle w zachodniej Australii produkuje sie około 20% światowej dostawy diamentów. Chociaż mały procent z nich jest różowy to reprezentuje on większość różowych diamentów wydobywanych na świecie.

surowy różowy diament

O ROŻOWYCH DIAMENTACH Z ARGYLE

Półtorej miliarda lat temu siły natury nagrodziły ziemie wschodniego regionu Kimberley w zachodniej Australii różowymi diamentami. Dokładna historia ich powstania do dziś pozostaje zagadką.

Diamenty zostały odkryte w tym regionie w październiku 1979 roku kiedy to geolog zauważył diament osadzony w mrowisku. Rio Tinto wybudowało w tym rejonie kopalnie w 1985 roku. Na około 20 milionów karatów nieoszlifowanych diamentów produkowanych rocznie mniej niz. 0.1% jest różowych.

czerwone diamenty choć rzadko też są wydobywane w kopalni Argyle

O KOPALNI DIAMENTÓW ARGYLE, KTÓRA NALEŻY DO RIO TINTO

Kopalnia diamentów Argyle, którą należy do Rio Tinto jest w 100% własnością Australijską. Jest to jedyna kopalnia, która dostarcza konsekwentnie rzadkie różowe diamenty. Oprócz białych diamentów dostarcza również diamenty w kolorze szampana i koniaku.

Znajduje się w odległym wschodnim rejonie Kimberley w zachodniej Australii – obszarze bogatym w surowce ale odizolowanym i niesamowicie pięknym.

Kopalnia diamentów Argyle znajduje sie 2.500 km od Perth – stolicy zachodniej Australii.

Kopalnia Argyle ma dwa kilometry długości i jeden kilometr szerokości.

Rio Tinto jest założycielem i członkiem Responsible Jewellery Council. Rada ta zapewnia światowe podejście przestrzegając etycznych, społecznych i środowiskowych kwestii, które promują zaufanie konsumentów w przemysł diamentów i złota.

różowy Pink Graff wyceniany na milony dolarów

 PIERWSZE DNI GÓRNICTWA

 Diamenty zostały odkryte w Australii w 1850 roku. Minęło ponad sto lat zanim zaczęto ich poszukiwać i wydobywać je na przemysłową skalę. Szukanie diamentów na odizolowanych terenach północno-zachodniej Australii było zadaniem ówczesnych pionierów.

Minęło siedem lat nadziei, rozpaczy, radości i frustracji zanim geolodzy podczas którego przeczesali region Kimberley – obszar wielkości Teksasu.

RZADKI CUD NATURY

 Różowe diamenty z Argyle są niezwykle rzadkie. W miarę upływu czasu różowe diamenty z Argyle stają się coraz bardziej cenne z uwagi na tą cechę.

Nie do końca wiadomo dlaczego różowe diamenty maja właśnie tą barwę. Uważa się, że kolor jest otrzymywany w wyniku nadzwyczajnej presji pod powierzchnia Ziemi nazywanej deformacją plastyczną. Gdy ciśnienie wypycha diament bliżej powierzchni, ich struktura zmienia się, załamuje światło i wytwarza właśnie różowy kolor.

Mało kto wie, że w kopalni Argyle wydobywa się również okazjonalnie fioletowe i niebieskie diamenty. Bardzo rzadko natura ofiaruje nam dar w postaci fioletowych diamentów. Zawierają one pierwiastki śladowe takie jak wodór, azot i nikiel, które też wpływają na ich kolor. Ta kompilacja ciśnienia i dodanych elementów czyni je wyjątkowymi i odróżnia od  niebieskich diamentów z innych części świata.

Rzeczywiste pochodzenie koloru diamentów z Argyle pozostaje tajemnicą. Sto mil w gląb Ziemi można znaleźć skarb jakim są różowe diamenty. Jest to tak niezwykłe, że nic nie równa się ich kolorowi i blasku. Są dużo więcej warte od białych diamentów.

13 karatowy różowy diament z kopalni Rio Tinto

 Chociaż kopalnia Argyle dostarcza około 90% światowej ilości różowych diamentów to całoroczna produkcja kamieni mieści sie w dłoni. Rzadkie fioletowe diamenty ledwo wypełniłyby łyżeczkę.

Są one wysoko cenione przez kolekcjonerów i poszukiwane przez inwestorów, jubilerów i ich klientów oraz znane osoby. Są cenione przez wszystkich, którzy je posiadają – za ich unikalne pochodzenie, wrodzone piękno i rzadkość.

Niektóre różowe diamenty z Argyle nie docierają do jubilerów. Są kupowane przez kolekcjonerów i przechowywane jako dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

UNIKALNE DZIEDZICTWO

 Ziemia we wschodnim regionie Kimberly w Zachodniej Australii jest piękna, bogata i wyjątkowa. Jest to obszar bogaty w dziedzictwo natury, które przyciąga w głęboki i tajemniczy sposób. Niesamowity krajobraz jest tak samo rzadki jak różowe diamenty których dostarcza. Zapierający dech w piersiach obszar z brunatno-żółtym terenem i niesamowicie niebieskim niebem jest miejscem narodzin najrzadszych diamentów.

Region ten jest błogosławiony legendą i jest domem dla Aborygenów.

różowy diament pośród innych diamentów

LEGENDA O POWSTANIU KOPALNI ARGYLE

 Według ludzi Gidga i Miriuwung kopalnia Argyle powstała kiedy grupa kobiet chciała złowić barramundi. Ryba jednak uciekła.

Wieżą oni, iż rożne kolory diamentów z Argyle odpowiadają rożnym częścią barramundi – różowe diamenty są jej sercem.

pierścionek z różowym diamentem dostepny w naszym sklepie na www.diamondsforyou.pl

Oto legenda opowiadana przez ludzi Gidga i Miriuwung:

„Grupa starszych kobiet polowała na barramundi. Ryba wpłynęła do jaskini w pobliżu obszaru nazywanego teraz Szczeliną Barramundi. Kobiety zastawiły sieci w jaskini aby złowić rybę. Ryba zdała sobie sprawę, ze jest uwieziona w płytkiej, mętnej wodzie u wejścia jaskini. Próbuje więc uciec płynąc w druga stronę, w stronę Nunbung. Ale nie może znaleźć wyjścia wiec powraca do wejścia jaskini gdzie kobiety czekaja na nią zastawiając sieci. Barramundi płynie ku nim i skacze ponad nimi pozostawiając je w płytkiej wodzie. Łuski ryby zamieniają sie w kolorowe diamenty. Ryba przeskakuje szczelinę w skale i ładuje w głębokiej, jasnej wodzie Kowinji. Kiedy nurkuje zamienia sie w biały kamień. Trzy kobiety próbują odnaleźć rybę i zamieniają sie również w kamień – na zawsze stają się częścią krajobrazu. Do dziś można zobaczyć trzy kamienie w strumieniu. Wedle ludzi Gidga nie można tam dziś znaleźć barramundi ze względu na obecność Ngarranggami – świętej barramundi.

różowy surowy diament z rosyjskich kopalni – dla odmiany

 Rio Tinto jest największym na świecie producentem naturalnie kolorowych diamentów. Jest też jedynym konsekwentnym producentem rzadkich różowych diamentów.

Ale udział w rynku z pewnością nie jest jedyną miarą wartości. Coraz częściej potencjalni klienci chcą wiedzieć że oferowane produkty są pozyskiwane uczciwie, że warunki pracy oferowane pracownikom są humanitarne, że środowisko naturalne jest szanowane, że uznawane i respektowane są społeczności lokalne.

Od jakiegoś czasu, Rio Tinto dominuje w przemyśle biżuterii diamentowej. Buduje lepsze praktyki zarządzania, środowiskowe i społeczne. Rio Tinto zostało uznane za lidera w sektorze zasobów  w zrównoważonej polityce rozwoju i praktyki.

 

WSPÓLNOTA I ŚRODOWISKO

 Jednym z kluczowych priorytetów Rio Tinto jest pomóc zbudować silniejszą i silniejszą gospodarkę we wschodnim regionie Kimberley – niezależną od działań kopalni. W tym celu spółka rozpoczęła programy szkoleniowe w kwestii zatrudnienia i rozwoju przeznaczone dla rdzennej ludności – w celu poprawy ich umiejętności i zwiększeniu ilości samowystarczalnych przedsiębiorstw. Lokalna współpraca ma polepszyć programy zdrowotne i edukacje w obszarach potrzebujących. Dla rdzennych ziemian tego regionu opiera sie to na umowie podpisanej z Argyle w 2005 roku. Określa ona korzyści finansowe których mogą oczekiwać na czas trwania kopalni. Dwa razy w roku Argyle wypłaca sumę dwom fundacjom (Kilkayi i Gelganyem). Suma ta jest zależna od zarobków kopalni.

Zarząd Kilkayi kieruje większość swoich funduszy  do grupy rodzin, które następnie użyją ich do programów rozwojowych wspólnoty. Znacząca cześć funduszy Gelganyem jest przeznaczona do przechowania do czasu zamknięcia kopalni Argyle. W ten sposób tutejsza ludność będzie mogła wspierać programy wspólnoty w sposób ciągły.

pink diamond – nasz ulubiony

BEZ KONFLIKTU

 Argyle tak jak inni producenci diamentów Rio Tinto jest w stanie zapewnić integralność swoich diamentów – od kopalni do sprzedaży. Klienci mogą być pewni ze różowe diamenty Argyle nie są związane  z gorsza jakością pracy czy praktyk środowiskowych. Po prostu, klienci rynku diamentowego oczekują etyki biznesowej tak jak i przeciętny konsument.

ZAKUP ROŻOWYCH DIAMENTÓW

różowe diamenty – obiekty pożądania


 
Różowe diamenty z Argyle są wyjątkowo „żywe” i maja niezwykły kolor – zwłaszcza przez porównanie do innych diamentów – od najjaśnieszego różowego po tak rzadki czerwony kolor.

Dobrze wiadomo, że klienci kupujący „tradycyjny” diament, w dużym stopniu kierują się kryteriami 4C (kolor, jasność, szlif i karat). Odnosi się to także do różowych diamentów – choć w dużo mniejszym stopniu, tu przede wszystkim kładzie się nacisk na kolor – intensywność i rzadkość koloru decyduje o wartości diamentu.

Klasyfikacja kolorów różowych diamentów z Argyle opiera sie na trzech ważnych cechach: Barwa – jako dominująca cecha koloru; Nasycenie – intensywność barwy, która rozciąga sie od jasnej po nasyconą i najmocniejszą jaskrawą; Ton – ilość światła i cienia w diamencie.

Ostatecznie „przeciętny” różowy diament niekoniecznie jest duży – w rzeczywistości tylko niewielki procent ma ponad jeden karat. Im większa jasność i intensywność koloru tym kamień jest rzadszy i droższy.

Każdy różowy diament z Argyle mający 0.15 karata lub więcej jest laserowo oznaczany numerem seryjnym. Jest również certyfikowany co gwarantuje jego pochodzenie i gwarantuje, iż klient kupił cos wyjątkowo rzadkiego.

Zaleca się aby każdy różowy diament posiadał certyfikat ktoregoś z Instytutów Gemmologicznych.

własność: http://www.argylepinkdiamonds.com.au


 
KLASYFIKACJA DIAMENTÓW Z ARGYLE

Różowe diamenty z Argyle są tak unikalne, że specjalnie dla nich został opracowany dedykowany im system klasyfikacji. Ten system klasyfikuje każdy kamień wedle koloru. Kolory klasyfikuje się od czerwonego do różowego,  różowo-fioletowego do różano-różowego, szampańsko-różowego i fioletowego.

Różano-różowy był znany wcześniej jako brązowo-różowy, jednak słowo ROSE  (po anigielsku: różany) oferuje bardziej wizualny i romantyczny opis barwy związanej z tą kategorią koloru; stąd zmiana nazwy.

Każdy różowy diament z Argyle tej w stu procentach naturalny i nigdy nie był zmieniany / poprawiany / modyfikowany w jakikolwiek sposób. Przekształceniem nieoszlifowanego kamienia w oszlifowany diament zajmują się rzemieślnicy z Argyle.

Różowy dziament Steinmetz o wadze prawie 60 karatów

KLASYFIKACJA AMERYKANSKIEGO INSTYTUTU GEMOLOGICZNEGO (GIA)

Duża ilość diamentów z Argyle jest klasyfikowana przez GIA.

Klasyfikacja GIA stosowana do różowych diamentów z Argyle jest odrębną i niezależną oceną związana z każdym kamieniem. Nie odnosi sie do klasyfikacji i certyfikacji z Argyle, ma własne niezależne normy. Oferuje dodatkowy poziom oficjalnego uznania i gwarancji – co jest ważnym elementem sprzedaży.

Klasyfikacja GIA jest oparta na czterech kolorach intensywności; Jasny, Fantazyjny, Intensywny i Jaskrawy. Diamenty w przedziale “jasny” sa bardziej przystępne cenowo. Jaskrawe są najdroższe.

Źródło światła i tło mogą znacząco wpływać na wygład koloru. Dlatego GIA ocenia diament w standartowych warunkach. Osoby oceniające wpisują swoje niezależne opinie do systemu GIA. Kolor zostaje określony gdy jest ustalona wystarczająca ilość tych samych opini.

Imitacja różowego diamentu

RZEMIOSŁO

 Proces przygotowania różowych diamentów na sprzedaż jest bardzo wyspecjalizowany. Zespół wysoko wykwalifikowanych rzemieślników omawia najpierw  jak najlepiej wydobyć blask i kolor kamienia zależnie od kształtu. Znaczenie ich decyzji nie może być niedoceniane, ponieważ cięcia mogą wpływać na iskrzenie się/ brylancję oraz ogień diamentu. Kolor może być utracony jeżeli źle wyszlifuje się diament.

Różowe diamenty uważa sie za najtrudniejsze do oszlifowania. Jeden rzemieślnik określił szlifowanie różowych diamentów jako podobne do ciecia sękatego drewna – w przeciwieństwie do białych diamentów, których szlifowanie porównał do krojenia masła. Potrzeba wielu lat doświadczeń w szlifowaniu diamentów aby moc oszlifować różowy diament.

COROCZNA OFERTA ARGYLE

 Od 1985 roku najbardziej wyjątkowe diamenty z Argyle sa sprzedawane na corocznej aukcji która objeżdża cały świat. Kamienie nie są publicznie dostępne dla przeciętnego nabywcy. Jest to najbardziej ekskluzywna aukcja diamentów na świecie. Najlepsze 40-60 diamentów jest ujawniana podczas prywatnych pokazów na całym świecie gdzie potencjalni nabywcy składają oferty. Każdy diament ma cenę minimalna. Wygrywający oferenci uzyskują diament.

Różowe diamenty mają zazwyczaj ponad pół karata. Wykwalifikowani rzemieślnicy z kopalni Argyle ustalają ich kształt i szlifują je. Potem diament jest klasyfikowany przez dwa niezależne laboratoria.

Na jeden milion karatów nieoszlifowanego diamentu produkowanego w kopalni tylko jeden oszlifowany karat jest wystawiany na sprzedaż w przetargu.

0.50 karatowy diament w szlifie oktagon


SPECYFIKA

 Charakterystyka: Ciśnienie na strukturze sieci krystalicznej różowych diamentów spowodowane przez ziemskie siły natury, nie tylko tworzy ich zonalność koloru. Również powoduje, ze posiadają naturalne oznaczenia lub cechy.

Warianty kolorystyczne: Różowe diamenty z Argyle maja skale kolorów ze względu na fakt, ze są w 100 % naturalne i nie były zmieniane w żaden sposób. Sa one klasyfikowane z uwzględnieniem wyjątkowości ich koloru i odpowiednio wyceniane.

Wartość: Różowe diamenty z Argyle sa znacznie bardziej wartościowe niz. białe diamenty, ze względu na ich wyjątkowość i rzadkość. Wszystkie różowe diamenty z Argyle sa niezależnie klasyfikowane i odpowiednio wycenione. Różowe diamenty z Argyle sprzedaje sie za ponad miliona dolarów za karat.

Konflikt: Kopalnia Argyle gwarantuje, że wydobywane z niej diamenty nie są związane z gorszymi warunkami pracy lub praktykami środowiskowymi. Jest to ważne dla wielu kupujących.

Zakup różowych diamentów: Kupno różowego diamentu z Argyle wymaga znaczącej inwestycji walutowej. Niektórzy kupujący będą rozglądać się za diamentem, który najbardziej odpowiada ich stylowi

– jednak każdy kamień jest zupełnie wyjątkowy i nie powinno się ich porównywać w kontekście: „lepszy – gorszy”.

para różowych diamentów w szlifie łezka o łącznej wadze ponad karata


RZUT OKA NA STATYSTYKI

Spośród około 20 milionów karatów nieoszlifowanych diamentów wyprodukowanych rocznie, mniej niż 0,1% jest różowych.

Kopalnia Argyle produkuje około 20% światowych zasobów naturalnych, nieoszlifowanych diamentów.

Kopalnia Argyle dostarcza około 90% światowego wydobycia różowych diamentów.

Całoroczna produkcja różowych diamentów o masie ponad pół karata zmieściłaby sie w filiżance a większe fioletowe diamenty ledwo wypełniłyby naparstek…

Na każdy milion karatów nieoszlifowanych diamentów produkowanych w kopalni Argyle, tylko jeden karat oszlifowanych jest oferowany do sprzedaży podczas aukcji.

Koniec życia kopalni jest szacowany około 2019 roku choć w ostatnim czasie po przekształceniu kopalni z „open pit mine” w wydobywającą głównie pod ziemią termin ten może przesunąć się nawet o dekadę.

 RZADKOŚĆ, PIĘKNO I LUKSUS

Kopalnia różowych diamentów Argyle znana jest jako mająca najbardziej skoncentrowaną formę bogactwa na Ziemi.

Różowe diamenty z Argyle są jednymi z najrzadszych ze wszystkich diamentów. A z upływem czasu stają się jeszcze rzadsze w związku z faktem wyczerpywania się ich zasobów.

 

Różowy diament z Argyle jest wyrazem rzadkości, piękna i luksusu.

w oparciu o: Argyle Training Manual, www.argylepinkdiamonds.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook


siedem + = 8