Czym są czarne diamenty? Czy są tak samo cenne jak białe lub żółte diamenty?

Wielu ludzi zastanawia się, czym sa czarne diamenty kiedy styka się z nimi po raz pierwszy. Zadaje sobie pytanie: „czy są prawdziwe czy może syntetyczne”? Dlaczego właściwie są czarne?. Czy czarne diamenty powinny kosztować tyle samo, co białe lub żółte diamenty, czy może powinny też być tańsze lub droższe?

Czarne diamenty są swojego rodzaju paradoksem. Sa autentycznym wytworem natury, ale nie zachowują sie jak inne diamenty. Nie błyszcza się, nie iskrzą i nie oddają światła, ponieważ… są czarne. Raczej absorbują światło, niż je załamują.

Czarne diamenty sa prawdziwymi diamentami powstałymi w warunkach naturalnych, ale maja inną budowę struktury krystalicznej. Normalnie diamenty maja strukturę krystaliczną, która powoduje silną brylancję diamentu: światło dostaje sie do środka, odbija sie wewnątrz w przewidywalny sposób wynikający z określonego szlifu, wydostaje jak i odbija się od płaszczyzn/faset zewnętrznych. Dla lepszego efektu szlif diamentu jest projektowany tak, aby fasety oszlifowanego diamentu znajdowały się właśnie tam gdzie światło wydostaje się na zewnątrz kamienia.

Czarne diamenty maja strukturę polikrystaliczną, co oznacza że, są jak wiele pokruszonych diamentów sklejonych razem przez naturę. Umieszczone są względem siebie pod rożnymi kątami więc nie powodują zjawiska dyspersji czyli nie rozszczepiają światła i po prostu.. nie błyszczą. Światło zamiast odbite i rozproszone zostaje pochłonięte, dzięki czemu sa czarne.

Ale jest to wciąż czysty kryształ węgla więc nazywany bywa “Karbonado”. I jest w 100% diamentem – dla niektórych mniej dla innych bardzo atrakcyjny. Sklepy z diamentami zwykle sprzedają czarne diamenty w cenie białych/bezbarwnych diamentów lub nawet drożej, jako egzotyczne diamenty. Ale wśród przeciętnych klientów nie znajdują one tak wielu kupców jak pozostałe diamenty, z racji ich mniejszej popularności. Kiedyś czarne diamenty były tańsze od bezbarwnych ale promowanie ich, właśnie z racji na indywidualny charakter zaowocowało wzrostem ceny.

Karbonado, powszechnie znany, jako “czarny diament” jest naturalnym polikrystalicznym diamentem występującym w aluwialnych złożach w Republice Środkowej Afryki i Brazylii. Naturalny kolor Karbonado to czarny lub ciemno szary. Karbonado są bardziej porowate niż inne diamenty.

Niezwykłe właściwości Czarnych Diamentów

Karbonado wykazuje silną luminescencję (zjawisko oddawania światła po usunięciu jego źródła) wywołaną przez azot i wolną przestrzeń w sieci krystalicznej. Analiza luminescencji wykazuje, że radioaktywne inkluzje brały udział w procesie tworzenia sie karbonado. Te i inne cechy, które oddzielają karbonado od innych diamentów nasuwają kilka pytań dotyczących jego pochodzenia.

Wczesne teorie na temat pochodzenia Czarnych Diamentów

Pochodzenie karbonado od zawsze wywoływało kontrowersje.

Na przestrzeni lat zaproponowano więc kilka hipotez:

– Geologicznym procesem powstawania czarnego diamentu to bezpośrednia konwersja węgla organicznego w warunkach wysokiego ciśnienia – słabym punktem tej hipotezy jest mianowicie fakt, ze karbonado formowane w warunkach transformacji grafitu organicznego wewnątrz Ziemi, powinien występować na całym świecie. Jednak karbonado występuje prawie wyłącznie w Republice Środkowej Afryki i Brazylii, w obszarach, które znajdują się daleko od innych złóż diamentów.

– Wstrząs metamorficzny wywołany uderzeniem meteorytu w powierzchnię Ziemi – według tej hipotezy karbonado powstał w wyniku uderzenia meteorytu. Jednak wywołane wstrząsem naturalne polikrystaliczne diamenty posiadają jako zarodek sześciokątny diament wewnątrz próbki a karbonado nie.

– Formacja diamentu wywołana promieniowaniem przez spontaniczne rozszczepienie uranu i toru  – nie najlepszą podstawą tego twierdzenia jest fakt, iż energia rozszczepienia radiogenicznego jest zbyt mała aby utworzyć polikrystaliczny diament o dużej wielkości ziarna jak karbonado (do 500 mikrometrów).

– Pochodzenie pozaziemskie – zespól amerykańskich geologów opublikował swojego czasu dowody mówiące o pozaziemskim pochodzeniu: z przestrzeni między gwiezdnej – czarnych diamentów. Odkryli oni, że czarne diamenty zawierają ilości śladowe azotu i wodoru, które ich zdaniem sa dowodem pozaziemskiego pochodzenia karbonado.

W wynikach badania opublikowanego w 2006 roku przez Stephena Haggerty i Józsefa Garai z Uniwersytetu na Florydzie podczas, którego analizowali oni wodór w próbkach czarnego diamentu używając instrumentów do wykrywania podczerwieni w BrookHaven National Laboratory. Okazało sie, ze właściwości chemiczne karbonado wskazują na to, ze został on uformowany podczas wybuchu supernowej. Wybuch ten miął miejsce przed stworzeniem naszego systemu słonecznego.

Według tej teorii karbonado jest zbliżone do bogatego w węgiel pyłu kosmicznego, prawdopodobnie powstałego  w środowisku blisko gwiazd z węgla. Diamenty zostały ostatecznie włączone do ciął stałych, które następnie spadły na Ziemie jako meteoryty.

Czarne diamenty zazwyczaj są czarne ale czasem są ciemno szare. Sa bardzo rzadkie i są zawsze dobrym pomysłem na prezent zwłaszcza dla mężczyzn.

Jeśli chodzi o poprawiane czarne diamenty to  są one naturalnymi diamentami, które potraktowano nieszkodliwym później dla diamentu i jego posiadacza promieniowaniem z akceleratora liniowego tak aby ich kolor zamienił się w czarny. W normalnych warunkach oświetleniowych diamenty wzmocnione czarnym kolorem wyglądają na czarne. Jednak w rzeczywistości są one bardzo mocno ciemnozielone. Aby zaobserwować ten ciemnozielony kolor należy umieścić światłowodowe źródło światła blisko cienkiej krawędzi węgla. Umożliwia to światłu oświetlenie cześci wnętrza kamienia. Silnie ciemnozielony kolor, który jest widoczny jest powszechnie spotykany w poprawianych/traktowanych czarnych diamentach. Ten ciemnozielony kolor widoczny w wyniku wyżej opisanego podświetlenia nigdy nie występuje w naturalnych diamentach. Jest on wynikiem napromieniowania zastosowanego przez człowieka.

Istnieją także naturalne czarne diamenty w których czarny kolor jest wynikiem licznych inkluzji. Większość z tych zanieczyszczeń to grafit. Ze względu na duża ilość tych zanieczyszczń naturalny czarny diament jest zazwyczaj nieprzezroczysty. Również powoduje to, iż diament taki stosunkowo łatwo pęka i ciężko go wyciąć z surowego diamentu. Naturalnie czarny diamenty są ciężkie w obróbce i trudne je oszlifować.

Słynne naturalnie czarne diamenty:

–        Black Star of Africa (202.00 cts)

–        Black Orloff (67.50 cts).

 Elegancki wygląd czarnego diamentu i rosnąca wiedza o jego powstaniu i rzadkim występowaniu w naturze jest powodem jego rosnącej popularności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook


dziewięć × = 63